Marek Lisý

Marek Lisý je učitel informatiky, matematiky a webových stránek na pražské základce. Je podporovatel Otevřena. 

O učitelství jsem se zajímal už na gymplu, pak jsem ale šel na matfyz. Škola to byla skvělá, ale lákalo mě stát se učitelem. Je to totiž práce, ve které člověk může něco změnit. Můžu v ní mít větší dopad v porovnání s tím, než kdybych jako informatik naprogramoval stopadesátou aplikaci.

Naučit něco děti je ale docela fuška. Velkou otázkou je prioritizace – co je vlastně to nejdůležitější, co by si děti měly z mé hodiny odnést? Trávíme spolu jen omezené množství času a pokud chceme, aby jim něco utkvělo v hlavě, musíme se tomu věnovat opravdu intenzivně a opakovat to. Jaká část informatiky nebo matematiky je opravdu důležitá? Jak jim pomoci utvořit si vlastní názor na svět, jak jim pomoci s emoční a sociální inteligencí? Těch otázek je opravdu hodně.

Neustále zjišťuji, kolik věcí se pro to, abych byl dobrý učitel, musím pořád učit. Nejvíc jsem řešil a pořád řeším classroom management, práci se třídou. Učitel by se měl naučit mluvit respektujícím způsobem, sjednat si pořádek, nastavit pro třídu pravidla. Pro mě je taky důležité, aby se nastavila motivace dětí směrem k práci, které se máme věnovat. Průběžně o tom čtu knížky a vidím, jakou hloubku ty věci mají a jaké možné metody a techniky existují.

Sdílet: