Lucie Říhová

Lucie Říhová je prvostupňová učitelka na brněnské základce a členka Otevřena.

Od září učím čtvrtou třídu na “klasické” základce. Čtyři roky předtím jsem ale pracovala na základní škole v sociálně vyloučené lokalitě, kde byla většina žáků romského původu. Chtěla jsem tam učit, protože to pro mě byla výzva. Věděla jsem o sobě, že nejsem úplně rázný člověk. Říkala jsem si, že pokud ukočíruji tahle děcka, tak už zvládnu všechno. Začínala jsem v tandemové, párové výuce a po roce jsem třídu převzala sama a stala se třídní učitelkou.

Jsem hrozně ráda, že jsem si to mohla zažít. Doporučila bych to všem učitelům. Každý nemusí učit vyloženě ve vyloučené lokalitě, ale není na škodu zkusit si různé typy škol – třeba učit na alternativní škole nebo vzdělávat děti s handicapem.

Člověka to hodně obohatí. Naučí se pracovat jinými metodami, vymýšlet dětem aktivity na míru, protože běžné učebnice jsou na ně třeba moc těžké nebo jsou úkoly zadané slovy, která jsou pro ně neznámá. Hodně Romů je vlastně z bilingvního prostředí. Doma mluví romsky, někteří slovensky, občas i maďarsky a čeština je pro ně až druhý jazyk.

Sdílet: